Blog Lenky Lindaurové

28/01/2017

Opus magnum Antonína Střížka

Odpočívající Kristus v Chebu

V rámci formátu Opus magnum je vystaveno v Galerii výtvarného umění v Chebu až do 4. dubna plátno našeho lektora malíře Antonína Střížka. Obraz vznikl podle sochy Odpočívajícího Krista ze 16. století, kterou si autor vyfotil na sympoziu v Aši a ve stejném roce ji ztvárnil jako obraz Krista v civilní podobě mezi paneláky zastupujícími kubizující formy gotických obrazů. Nyní se obraz vrátil na místo činu.

31/10/2016

Jan Merta v GHMP

Lukáš Jasanský a Martin Polák uvádějí:

Výstava našeho lektora a famózního malíře Jana Merty v Městské knihovně v Praze ma výmluvný název - Galerie. Podtitul Lukáš Jasanský a Martin Polák uvádějí Jana Mertu vychází ze vzájemné spolupráce autorů; fotografové mapovali prostřednictvím snímků různých lokalit životopis malíře, ten zase namaloval obraz podle jejich fotky. Velká a dlouho připravovaná výstava v Galerii hlavního města Prahy se koná od 2. listopadu 2016 do 12. března 2017.

31/10/2016

Posedlost

Erika Bornová ve Špálovce

Umění je posedlost! To dokazuje naše lektorka a sochařka Erika Bornová ve Špálově galerii. Objekty z polystyrénu představují historické ženy umělkyně, obrazy pak mecenáše umění. Nechybí ani vlastní autoportrét Eriky, který naznačuje, že umění bere opravdu vážně. Výstava potrvá do 4. prosince 2016.

19/07/2016

Cestování nalehko

Milena Dopitová v Galerii Na shledanou

Nechte se katapultovat do lepších časů s naší lektorkou Milenou Dopitovou v Galerii Na shledanou ve Volyni. Její instalace pojmenovaná Cestování nalehko není jen humornou nadsázkou, ale především metaforou našich současných životů. Výstava trvá od 16. července do 16. září 2016.

 

02/06/2016

Antonín Střížek je v kondici

Tramvaje, labutě, košile a květiny

Malíř a náš lektor Antonín Střížek vystavuje své nové obrazy z posledních dvou let v pražské galerii Petra Novotného nedaleko Veletržního paláce. Ve svých malbách se stále věnuje městským výjevům a coby noční i denní chodec dokazuje, kolik je krásy v obyčejných věcech a scenériích. Malíř s charakteristickým rukopisem je v nejlepší kondici!

24/05/2016

Jak vznikají velké věci

Nový projekt Jana Pfeiffera

Soušástí skupinové výstavy Movere mladých umělců v Domě umění v Brně je také nový projekt Jak vznikají velké věci od našeho lektora Jana Pfeiffera. Jde o urychlení velkých dějin světa a jejich rekonstrukce ve světě malém a navíc uměleckém. Výstavy se účastní také další naši kolegové - David Böhm a Jiří Franta.

www.dum-umeni.cz/cz/vystavy/detail/id/71

12/05/2016

Memento Tiziani

Současní umělci podle Tiziana

Memento Tiziani je přehlídka děl více než stovky současných malířů, kteří se nechali inspirovat slavným Tizianovým obrazem Apollo a Marsyas, jehož originál se nachází v Kroměříži stejně jako galerie Orlovna, kde se vše odehrává k výročí 440 let od úmrtí velkého mistra. Zatímco výjimečný obraz je letos zapůjčen do Metropolitního muzea v New Yorku, reakce na něj ho stále připomínají. Také naši lektoři přispěli svým originálním pojetím obrazu do diskuse o jeho nesmrtelnosti - Tomáš Císařovský jej pojal minimalisticky a Tomáš Lahoda jej přenesl do současnosti. Z dalších vystavujích jmenujme například Jaroslava Rónu, Daniela Balabána, Aleše Hudečka, Vladimíra Kokoliu, Romana Frantu či Kateřinu Štenclovou. Výstava je otevřena od 19. května do 15. září 2016.

www.galerie-orlovna.cz

16/04/2016

Erika a Tomáš v UFFO

Sochařka a malíř vystavují v Trutnově

Po loňské společné manželské výstavě se naši lektoři Erika Bornová a Tomáš Císařovský opět představují na malé společné retrospektivě. Tentokrá jejich díla nabízí trutnovská Galerie UFFO od 20. dubna do 24. května.

17/03/2016

Situation 76

Jan Merta vystavuje v Berlíně

V berlínské galerii Bleibtreu se mezi dalšími hvězdami až do 5. května 2016 představuje také náš lektor Jan Merta. Dále jsou zde zastoupena jména jako Wolfgang Tillmans, Edgar Hofschen, Rolf Rose, Raimund Girke a Lawrence Carroll.

15/03/2016

Slepcův sen

David Böhm a Jiří Franta ve Fait Gallery

Výstava našich lektorů kresby Slepcův sen je součástí Grand Reopening, kterou pořádá brněnská Fait Gallery ve znovu otevřeném prostoru bývalé Wannieck Gallery v Brně. Společně s Böhmem a Frantou vystavuje v samostatných projektech také Kateřina Vincourová a dvojice Ewa a Jacek Doroszenko. Od 23. března do 3. června 2016.

28/02/2016

Předkrm Jana Merty

Obrazy našeho lektora v galerii Svit

"Myslel jsem si, že v šedesáti by se měl malíř konečně probudit ze snů a něco pořádného namalovat. Před čtyřmi lety jsem začal do sebe uzavřeným Husitou a plánoval jsem, že budu pokračovat malbami s jistými odkazy k dějinám. Dlouho jsem maloval, nebo spíš nemaloval, a nefungovalo to. Obrazy na připravených plátnech (většinou stejného, pro mě menšího formátu) se začaly chovat po svém. Donutily mě, abych se přestal bát až dětské jednoduchosti a různé míry jímavosti. Nedovolovaly ovšem slevit z nároku na přesnost a musel jsem hledat to, s čím rezonují uvnitř mého já. Obrazy mně vždycky dávaly zabrat. A je to s nimi čím dál těžší. Už si nemyslím, že je vůbec možné, aby se malíř odstřihl od svých snů, ať po šedesátce nebo dřív nebo později. A sám jsem velmi zvědav, jak se tato sousta poskládají do Předkrmu a co přijde po něm."

Jan Merta, 24. února 2016

26/02/2016

Náš nový lektor vystavuje

Jan Pfeiffer v Drdova Gallery

Umělec Jan Pfeiffer je perfekcionista, který se systematicky zabývá poměřováním vztahů ve vizuálních i zvukových médiích a přeneseně i vztahů sociálních. Výstava Poměr vztahu v pražské Drdova Gallery se zaměřuje na relativnost kresby a potrvá do 5. března. Jan Pfeiffer přijal roli lektora našeho nového workshopu Portfolio - prezentace umělecké práce. 

26/02/2016

Ornament masy

František Matoušek se představuje v Nitře

Výstavy v Nitrianské galérii Ornament masy (Fragmenty z bible vizuality) 2 se účastní svými díly také náš lektor František Matoušek. Vedle Matouška zde najdeme práce Václava Jiráska (fotografie), Jakuba Špaňhela, Martina Gerboce, Evy Koťátkové, Ivana Pinkavy, Krištofa Kintery, Vladimíra Vély, Marka Debnára, Nikolaje Nikitina a dalších. Výstava potrvbá do 10. dubna 2016.

08/02/2016

Tizian kriticky

Komentovaná prohlídka výstavy Tiziana

Náš lektor a přední odborník na staré umění Martin Zlatohlávek (někdejší generální ředitel Národní galerie) byl citován v kritickém článku o výstavě Tizian na Pražském hradě. Text "Renesanční ostuda na Pražském hradě" odhaluje s pomocí profesionálů nedostatky výstavy a podvod na návštěvníky. O expozici a jejích problémech se diskutuje už několik let a výsledek potvrdil obavy odborníků. Naše renomé v odborném světě je zpochybněno. Martin Zlatohlávek provede zájemce o workshop na toto téma osobně výstavou Tiziana, kterou zkonfrontuje s Rudolfovou sbírku v hradní Obrazárně. Každému z účastníků poskytneme také kvalitní tisky, na nichž budou porovnávat originály a kopie. Vstupenky jsou v ceně workshopu a jeho kapacita je pouze 10 osob.

http://www.artscool.cz/cs/workshopy/tizian-a-rudolfovy-sbirky/?run_id=59&course_root_id=

28/01/2016

Akt

Naši lektoři na výstavě Akt

Skupinové výstavy s jednoznačným názvem Akt v Nové galerii v Praze se účastní také naši lektoři - malíři Tomáš Císařovský, František Matoušek a Pavel Šmíd. Výstava potrvá od 11. února do 17. března.

17/12/2015

Něha

David Böhm a Jiří Franta připravili výstavu v Hauch Gallery

Kolektivní výstava mnoha autorů různých generací se koná v pražské Hauch Gallery od 19. prosince 2015 do 30. ledna 2016. Výstavu koncepčně připravili naši lektoři David Böhma jiří Franta a mezi vystavujícími je i náš další lektor Petr Nikl. Výstava má dojemný název Něha!

08/12/2015

Jak žít ve dvou

Umělci a manželé Erika Bornová a Tomáš Císařovský v Galerii 1. patro

Jak ve dvou dá se žít... to je název společné výstavy umělců, našich lektorů a manželů Eriky Bornové a Tomáše Císařovského. Z pozvánky je patrné, že oba umělci se vzájemným soužitím zabývali již ve své rané tvorbě. Po dlouhé době se rozhodli vystavit společně nová díla, která budou pro diváky překvapením. Vernisáž v Galerii 1. patro v Praze se uskuteční 9. prosince v 19 hodin a uvede ji teoretik práva, sociolog a autor mnoha esejů o současném umění Jiří Přibáň. Výstava potrvá do 23. ledna 2016.

08/12/2015

Nové obrazy Petra Nikla

Petr Nikl v 8gallery v Praze

Náš lektor, malíř, performer, hudebník i spisovatel Petr Nikl představuje své nové obrazy v karlínské 8gallery od 16. prosince 2015 do 15. ledna 2016. Srdečně zveme i na vernisáž 15. prosince od 18 hodin.

04/12/2015

Fun Club

třikrát ANO umění!

Z ohlasů našich přátel, fanoušků, lektorů, studentů a mnoha dalších máme pocit, že umění a nebo spíš lidská kreativita je způsob, jak se svobodně vyjádřit, realizovat, setkat se s ostatními, učit se vidět a přemýšlet. Může to dělat kdokoli, každý svým osobitým stylem, talent k tomu nepotřebujete a ještě si při takové činnosti odpočinete. Navíc je to nejelegantnější model komunikace bez invektiv a při tom velmi otevřený.

Uvažujeme o založení platformy - jakéhosi Fun Clubu, který by zájemcům vycházel vstříc, reagoval na jejich potřeby a jehož prostřednictvím by se organizovaly projekty v rámci Art´s Cool, které jinde nenajdete. Napište nám svoje nápady a přání, co vy byste si chtěli vybrat z velké bonboniéry "umění".

23/11/2015

Masky pro celou rodinu

workshop s Petrem Niklem

Sobotní workshop s malířem, grafikem, ilustrátorem, hudebníkem i divadelníkem Petrem Niklem byl určen pro celou rodinu. Děti tvořily společně se svými rodiči speciální papírové masky podle předlohy a návodu lektora, ve kterých si společně hrály, a vydržely tvořit celé odpoledne!

15/11/2015

Šperk a objekt i s vernisáží

Od šperku po objekt a naopak se dostávali účastníci stejnojmenného workshopu s Evou Eisler. Ta si na svůj workshop připravila řadu atraktivních materiálů i užitečného nářadí. Také účastníci si přinesli různé rozbité i nalezené věci. Výsledky byly úžasné! Každý si vytvořil několik šperků či objektů a tak jsme nakonec uspořádali malou výstavu i s vernisáží. A to jsme stihli za jedno sobotní odpoledne. Příštím tématem šperkařského workshopu bude koláž - ovšem taková, kterou se můžeme zdobit.

25/10/2015

Představa a obraz ve workshopu Jana Merty

Jak zhmotnit představu

V malířském workshopu známého umělce Jana Merty se nám během jediné soboty měnil obraz jednoho našeho nadaného účastníka doslova před očima. Spokojený malíř amatér si odnesl domů akryl na plátně, který se možná bude ještě proměňovat. Osobní konzultace s Janem Mertou pro něj byla velmi zásadní.

23/10/2015

Cena pro ředitelku Art´s Cool

Cena Designbloku 2015 pro Lenku Lindaurovou

Ředitelka Art´s Cool, Lenka Lindaurová, obdržela na Designbloku 2015 cenu za mimořádný počin za výstavu v Art House. Jako kurátorka připravila výstavu pěti umělců (Kateřina Šedá, Dominik Lang, Richard Loskot, Jan Komárek a Roman Štětina) v prostorách Lapidária Národního muzea. Překvapivé instalace vnesly do historických prostor obydlených kamennými sochami od gotiky po 20. století jinou atmosféru: pomocí vody, větru, zvuku, vůně i služeb, které jsou v muzeu běžně zakázané.

 

06/10/2015

Každý zvládne svoji sochu

Kurzy Eriky Bornové

Kurz sochařky Eriky Bornové Jak na současnou hmotu slaví úspěch. Experimentovat s měkkými materiály zvládne pod zkušeným vedením i amatér. Jasné výsledky jsou vidět už po první lekci!

01/10/2015

První kurzy se rozběhly

Tomáš Lahoda učí malbu i kresbu

Do našich prvních kurzů se hlásí uchazeči různého věku, mezi dospělé se do kurzu zapsal i jeden nadaný chlapec. Mluvilo se tu česky, německy i anglicky. Začínáme všichni od základního výkladu a vysvětlení postupu, ale poté se každý věnuje něčemu jinému.

29/09/2015

Placky Art´s Cool

Velká díla v malém

Přijďte si vybrat svoji uměleckou placku! Podle děl umělců - našich lektorů jsme připravili krásné barevné placky. Postupně budeme jejich škálu rozšiřovat a určitě použijeme i díla našich studentů.

11/09/2015

Česko-polské hvězdy

Böhm s Frantou na sympóziu v Litomyšli

Výsledky česko-polského výtvarného sympózia jsou k vidění od soboty 12. 9. do 21. 11. v Galerii Miroslava Kubíka v Litomyšli. Mezi vystavujícími jsou i naši lektoři David Böhm a Jiří Franta.

02/09/2015

Kdyby ulice byla čas

David Böhm a Jiří Franta vystavují v Liberci

Kdyby ulice byla čas a já stál na konci ulice. Tak se jmenuje nová výstava našich lektorů kresby Davida Böhma a Jiřího Franty, která se koná od 10. září do 29. listopadu v Oblastní galerii v Liberci.

02/09/2015

Dny otevřených dveří

Navštivte nás na výstavě našich lektorů

 

Zveme vás na Dny otevřených dveří od 20. do 22. září na Národní 9 do našich nově zrekonstruovaných prostor, kde vám představíme díla našich lektorů. Odpovíme na všechny vaše dotazy a můžete se tu setkat i s lektory. Přijďte se podívat s celou rodinou. V neděli na vás budeme čekat od 10 do 18 hodin, v pondělí od 13 do 18 a v úterý od 14 hodin - skončíme pak malou dernisáží v 19 hodin.

Jména vystavujících

Erika Bornová, David Böhm a Jiří Franta, Tomáš Císařovský, Milena Dopitová, Lucie Dvořáková, Luba Kmeťová, Tomáš Lahoda, František Matoušek, Jan Merta, Petr Nikl, Václav Novák, Petra Ondreičková, Míla Preslová, Antonín Střížek, Pavel Šmíd, Karel Štědrý, Jiří Votruba

27/08/2015

Tomáš Lahoda v Liberci

Obrazy našeho lektora v liberecké galerii

Malíř a restaurátor, lektor našeho malířského kurzu, Tomáš Lahoda vystavuje své obrazy v Liberci v Galerii PROSTOR 228 (1. 9. - 30. 10. 2015).

25/08/2015

Ateliéry pro umělce

Přihlaste se do projektu Art Hub

Projekt Flow East Art Hub poskytuje mladým i zkušeným umělcům rezidenční ateliéry na 6 měsíců ve svých prostorách v centru Prahy bezplatně. Výstupem pobytu bude společná výstava 10 vybraných rezidentů. Přihlášky s portfoliem lze zasílat ještě do půlky září na http://www.arthub.cz

23/08/2015

Materiály pro sochaře

Testujeme nové možnosti

V rámci našich sochařských kurzů pro děti i dospělé budeme využívat zcela nový materiál, který nám poskytne Akademie věd ČR. Jde o zdravotně-ekologický a trvanlivý beton, který lze snadno opracovávat. Vybrali jsme ze vzorků různé možnosti a těšíme se, jak si tento obdivuhodný materiál vyzkoušíme s našimi studenty. Každý si může samozřejmě svůj objekt odnést domů. A určitě z nich uspořádáme v budoucnu výstavu.

23/08/2015

Bornová a Císařovský v Mikulově

Pozvání na výstavu

Manželská dvojice umělců a našich lektorů - Erika Bornová a Tomáš Císařovský - právě představují své práce společně v Galerii Rudolfinum v Mikulově. Výstava potrvá do 22. září.

23/08/2015

Mezičas

Míla Preslová v Topičově salonu

Výstava Mezičas nabízí fotografické  a video práce Míly Preslové (lektorky, která u nás vede fotografické kurzy) a obrazy i další díla Michaely Maupicové. Vernisáž v Topičově salonu na Národní třídě v Praze se koná 26. srpna - na stejné adrese jako je Art´s Cool. Výstava potrvá do 25. září.

14/08/2015

Píše se o nás

V Týdnu o Art´s Cool

Ještě jsme neotevřeli první kurzy, ale média už o nás ví. Díky našim úspěšným lektorům - známým umělcům.

14/08/2015

Petr Nikl v Plzni

Nenechte si ujít výstavu Časosběry

Jeden z našich lektorů, Petr Nikl, který u nás povede připravované multimediální workshopy, vystavuje v Galerii města Plzně od 20. srpna do 8. října 2015 svůj projekt Časosběry.

10/08/2015

Soutěž Malíři na talíři

Druhá soutěž na facebooku

Sledujte naši druhou - tentokrát kreativní - soutěž na facebooku. Malíři na talíři jsou určeni všem, kteří jsou tvořiví, hraví a mají fantazii. Nebojte se experimentovat!

09/08/2015

Soutěž Poznej autora

První soutěž na facebooku

Výsledky první soutěže, na níž zájemci o kurzy Art´s Cool poznávali díla našich lektorů:

1. místo Petra Rašková

2. místo Lenka Topinková

správné odpovědi: Tomáš Císařovský, Antonín Střížek, František Matoušek, David Böhm a Jiří Franta, Tomáš Lahoda

09/08/2015

Jsme vidět

City light na Hlavním nádraží

Propagujeme školu všude tam, kde je v létě nejvíc lidí.

04/08/2015

Rekonstrukce

Prostory na Národní třídě

Začínáme rekonstruovat prostory školy na exkluzivní adrese Národní 9, kde bylo mimojiné v historii i sídlo legendárního Topičova salónu. Museli jsme položit novou podlahu a o dalším vybavení budeme podávat zprávy. Dosud jsme existovali jen virtuálně, nyní už máme klíče!

22/07/2015

Poznej autora

První soutěž pro zájemce o kurzy!

Art´s Cool vyhlašuje soutěž „Poznej autora“ uvedených pěti obrazů na facebooku. Oceníme ty nejrychlejší s co největším počtem poznaných autorů. První získá voucher na libovolný kurz v době od září 2015 do června 2016, druhý 50% slevu na vybraný kurz a třetí 30% slevu. Soutěž začíná 23. 7. ve 12 hodin a končí 31. 7. v 17 hodin.

13/07/2015

Výstava Antonína Střížka

Lektor Art´s cool vystavuje ve Freiheitshalle v Hofu.

Jeden z předních českých malířů, náš lektor Antonín Střížek, vystavuje své nejnovější obrazy, ale také akvarely a fotografie ve Freiheitshalle Hof.

30/06/2015

Jiří Franta v Brně

Jiří Franta vystavuje ve Fait Gallery v Brně

Zveme vás na komentovanou prohlídku výstavy jednoho z našich lektorů - Jiřího Franty - s Ondřejem Homolou SLEPÝ MISTR & KULHAVÝ MNICH, která bude spojena s brunchem a uskuteční se ve středu 1. července 2015 od 11:00 do 14:00 ve Fait Gallery PREVIEW v Brně. Výstava je prodloužena a potrvá až do 14. srpna.

22/06/2015

Výstavy našich lektorů

Naši lektoři vystavují

Dva z našich lektorů aktuálně vystavují v Praze. Tomáš Císařovský prezentuje své akvarely z cest pod názvem Radost v Ateliéru Josefa Pleskota (24. 6.-13. 11. 2015), obrazy Karla Štědrého jsou součástí výstavy skupiny OBR ve Špálovce (26. 6.-30. 8. 2015).

10/06/2015

Jak jsme natáčeli první spot

Pár momentů z natáčení prvního filmového spotu pro Art's cool.

Ke startu nového webu a zveřejnění informací k Art´s Cool jsme natočili jeden drzý spot, kterým bychom rádi všem řekli, že jsou KREATIVNÍ! Natáčení jsme dokumentovali a natolik nás bavilo, že jsme se rozhodli natáčet častěji i v budoucnu a založit si tak artscoolový seriál. Režisérkou prvního spotu je mladá dokumentaristka Natálie Císařovská.

Podívejte se na kompletní fotodokumentaci z natáčení.

04/06/2015

Art's cool má své místo

Podívejte se, jak začínáme zařizovat prostor pro Art´s cool.

Kurzy Art´s cool jsou určeny laikům, amatérům i začínajícím výtvarníkům. A protože naše škola vám sice nemůže dát žádný oficiální diplom, není ale závislá na žádných státních institucích a může vám nabídnout jedinečnou atmosféru v kultivovaném prostředí a především bezprostřední komunikaci s úžasnými kreativními umělci v rolích lektorů.

Pronajali jsme si prostor v Praze na Národní třídě v historickém Topičově domě, kde máme úžasné vztahy s majitelem – lékařem a politikem Martinem Stránským, který umění sám podporuje. Pracujeme nyní na architektonické úpravě prostor, a protože v našem týmu jsou i designéři interiérů, zvažujeme každý detail. Nebude samozřejmě chybět lednice, v níž se před každým kurzem bude chladit šampaňské.

Právě tedy začínáme a budeme zde postupně ukazovat proměny interiéru.